KalemKahveKlavye Podcast

Informações:

Synopsis

Edebiyat, ele?tiri, kültür mecras?. —Filtreli Edebiyat

Episodes

 • EDİTÖR KİMDİR? · Selahattin Özpalabıyıklar, Kitapları ve Editörlük

  04/06/2021 Duration: 20min

  Yazar, eseri yazar; kitabı editör yapar. Peki yayıncılık macerasının gizli kahramanı olan editör tam olarak kimdir? Yayıncılığımızın önemli isimlerinden Selahattin Özpalabıyıklar'ın Everest Yayınları'ndan çıkan Göndermeler ve İtalik Benim kitaplarını incelerken bu sorunun cevabını arayan Koray Sarıdoğan anlatıyor.

 • Kitap Fiyatları Neden Bu Kadar Arttı? - Siyaset, Ekonomi, Kültür ve Yayıncılık İlişkisi

  28/05/2021 Duration: 22min

  Türkiye'de siyaset gündemi hareketlenince kültür, edebiyat, sanat konuşmak boş iş gibi gelir. Peki siyaset ve kültür gerçekten de birbirinden bağımsız mıdır? Okumayı bir lüks haline getiren kitap fiyatlarının, kitap satış ve dağıtım tekelinin, yayınevlerinin yeni dosyalarla ilgilenmemesinin Türkiye'deki siyasi ve ekonomik ortamla ilişkisi ne? Koray Sarıdoğan, Türkiye Yayıncılar Birliği'nin son açıklamasından hareketle anlatıyor.

 • Şimdi Ne Okumak İstersin #3 · Mayıs 2021 · Şeniz Baş, Koray Sarıdoğan

  21/05/2021 Duration: 01h02min

  Kidega'nın desteğiyle Şeniz Baş ve Koray Sarıdoğan'ın hazırladıkları "Şimdi Ne Okumak İstersin?"in Mayıs 2021 tarihli 3. nüshası yayında. Farklı tür ve kategorilerden seçtikleri kitapları incelemek ve satın almak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

 • "Başarı Mitolojisi" veya "Genç Yazara Tavsiyeler" & Yayıncılık Manifestoları Kitabı

  14/05/2021 Duration: 23min

  Okumadan yazmak, çok satmak, çok okunmak, ünlü olmak... Yazar ile tüccar, okur ile müşteri arasındaki ince sınır. Türkiye'de ve dünyada çok satan kitap listelerinin ve yayıncılığın yarattığı "başarı mitolojisi" ve büyüklük illüzyonunun öte yanı. Sub Press'ten çıkan Yayıncılık Manifestoları kitabından hareketle Koray Sarıdoğan, hayalleri gerçekçilikle cilalıyor.

 • Kitap Tavsiyeleri · Yaratıcı Yazarlık Kitapları Serisi #2

  04/05/2021 Duration: 08min

  Koray Sarıdoğan'ın KalemKahveKlavye için hazırladığı yeni bir video serisi: Yaratıcı Yazarlık Kitapları. Bu seride içinden yazmak, yazarlık, yaratıcılık ve edebiyat geçen teknik ve teorik kitapları konuşacağız. Serinin ikinci videosunda farklı yazma türlerine ve konularına yönelik kitap tavsiyeleri yer alıyor.

 • Yaratıcı Yazarlık Kitapları Nasıl Okunmalı? · Yaratıcı Yazarlık Kitapları Serisi #1

  04/05/2021 Duration: 08min

  Koray Sarıdoğan'ın KalemKahveKlavye için hazırladığı yeni bir video serisi: Yaratıcı Yazarlık Kitapları. Bu seride içinden yazmak, yazarlık, yaratıcılık ve edebiyat geçen teknik ve teorik kitapları konuşacağız. Başlamadan önce giriş babında "Yaratıcı Yazarlık Kitapları Nasıl Okunmalı?" altı maddede ele almak istedik.

 • Aşk ve Nefret Arasında ORHAN PAMUK

  30/04/2021 Duration: 31min

  Büyük bir yazar mı, iyi bir tüccar mı? Nobel'i kitaplarla mı politik beyanlarla mı aldı? Peki neden 40 yıldır o tartışılıyor? Koray Sarıdoğan, tüm bu soruların ötesinde, Orhan Pamuk üzerinden yüceltmek ile gömmek arasında duramayan tavrımızı anlatıyor.

 • Şimdi Ne Okumak İstersin #2 · Nisan 2021

  17/04/2021 Duration: 57min

  Kidega'nın desteğiyle Şeniz Baş ve Koray Sarıdoğan'ın hazırladıkları "Şimdi Ne Okumak İstersin?"in Nisan 2021 tarihli 2. nüshası yayında.

 • Şimdi Ne Okumak İstersin #1 · Mart 2021

  21/03/2021 Duration: 53min

  Şeniz Baş ve Koray Sarıdoğan'ın mart ayında kendi okuma listelerinde öne çıkan kitap tavsiyeleri "Şimdi Ne Okumak İstersin" Mart 2021 nüshasında. Farklı tür ve kategorilerden seçtikleri kitapları incelemek ve satın almak için Youtube videosundaki linkleri kullanabilisiniz. Desteği için Kidega'ya teşekkürler!

 • "Bu Yıl Romanını Yazıyorsun" · MÜMKÜN MÜ BÖYLE BİR ŞEY?

  26/02/2021 Duration: 25min

  Bir yılda roman yazmak mümkün mü? Walter Mosley, Notos Kitap'tan çıkan "Bu Yıl Romanını Yazıyorsun" kitabında buna "Evet," diyor. Koray Sarıdoğan ise bu "Evet"in arka planını, yazmanın sanat, zanaat ve yaşam yönleriyle anlatıyor.

 • HAYATIMIZ HİKÂYE Mİ? - Hikâye Anlatıcılığının Bilimi, Kitap İnceleme - Mantar Pano #2

  31/01/2021 Duration: 41min

  Sadece yazmak, okumak değil yaşamak için de hikâyelere ihtiyacımız var. Hayatı, dünyayı, kendimizi ve başkalarını hikâyelerle nasıl öğreniyoruz? Şeniz Baş ve Koray Sarıdoğan, Mantar Pano'da Will Storr'un Timaş Yayınları'nca yayımlanan kitabı "Hikâye Anlatıcılığının Bilimi"ni konuşuyorlar.

 • Stephen King ve "YAZMA SANATI" Üzerine Notlar

  23/11/2020 Duration: 40min

  Stephen King, yarattığı onlarca hikâye ve yüzlerce karakterle tekinsiz yazarlar silsilesinin yaşayan şövalyelerinden... Koray Sarıdoğan, Stephen King'in yazmak ve yazarlık üzerine yazdığı "Yazma Sanatı"nı yeni baskısıyla birlikte inceledi ve yorumladı.

 • Yazar Olmak İçin İllüminati Üyeliği Şart mı? + En Sık Sorulan 5 Soru

  17/11/2020 Duration: 46min

  Yayınevlerine dosya gönderme konusunda en sık sorulan 5 soruyu KalemKahveKlavye editörü Koray Sarıdoğan cevaplıyor ve şunları da ekliyor: ·Yazar Olmak İçin İllüminati Üyeliği Şart mı? ·Pandemide Editörler ve Dosyalar Ne Durumda?

 • Polisiye, Fantezi, Bilimkurgu, Ezoterizm: Başkanla Baş Başa · Algan Sezgintüredi - Koray Sarıdoğan

  12/06/2020 Duration: 01h49min

  Türkiye Polisiye Yazarları Birliği Başkanı, Yazar ve Çevirmen Algan Sezgintüredi, "Karantinada Başkanla Baş Başa" adlı canlı yayın serisinde Koray Sarıdoğan'ı konuk etti. Polisiye, fantastik, bilimkurgu edebiyatları, ezoterizm, komplo teorileri, yayıncılık ve editörlük üzerine sohbetin tamamı şimdi yayında! SERİNİN DİĞER PROGRAMLARINI TAKİP ETMEK İÇİN: instagram.com/poyabir ALGAN SEZGİNTÜREDİ'Yİ TAKİP ETMEK İÇİN: instagram.com/algansez ABONE OLUN: youtube.com/KalemKahveKlavye BU VİDEONUN VE TÜM VİDEOLARIN SES DOSYALARI SPOTIFY, SOUNDCLOUD VE ITUNES'DA KALEMKAHVEKLAVYE HESAPLARINDA. DAHA FAZLASI: kalemkahveklavye.com ÜCRETSİZ E-POSTA ABONELİĞİ: bit.ly/3k-abone

 • Monteverdi ve Tehlikeli Madrigaller · 5 Büyük Besteci 5 Tema #3 · Özgür Atmaca

  17/05/2020 Duration: 18min

  "5 Büyük Besteci 5 Tema" podcast serisi Özgür Atmaca'nın özgün tavrı ve akıcı anlatımıyla yayında! Serinin üçüncü bölümünde konu Claudio Monteverdi ve Tehlikeli Madrigaller.

 • KİTAPYURDU DOĞRUDAN YAYINCILIK HAKKINDA HER ŞEY · Koray Sarıdoğan

  12/05/2020 Duration: 26min

  Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, kitap yayımlatmak isteyenlere ücretsiz kitap basımı hizmeti vermeye başladı. Peki KDY nedir, nasıl çalışır, KDY kitap başvurusu nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir? KalemKahveKlavye Genel Yayın Yönetmeni Koray Sarıdoğan tüm yönleriyle anlatıyor. DAHA FAZLA DETAY İÇİN YAZILI HALİ: bit.ly/kdynedir * ABONE OLUN: youtube.com/KalemKahveKlavye MERKEZ ÜSSÜ: kalemkahveklavye.com YAZARLIK ve EDİTÖRLÜK MECRASI: atolye.kalemkahveklavye.com TAKİPLEMECE: twitter.com/kalemkklavye instagram.com/kalemkahveklavye facebook.com/kalemkahveklavye * WHATISTHEKORAYSARIDOGAN: koraysaridogan.com facebook.com/koraysaridogan1 instagram.com/koraysaridogan twitter.com/koraysaridogan

 • Yazarlar ve Anneleri · Anneler Günü Özel - Koray Sarıdoğan

  10/05/2020 Duration: 22min

  Anneler Günü'nü yazarlar ve annelerinin kimi trajik ve travmatik, kimi sıcak ve samimi ilişkileriyle kutluyoruz. Edgar Allan Poe'dan Virginia Woolf'a, Ernest Hemingway'den Marcel Proust'a, H.P. Lovecraft'tan Beşir Fuad'a, Nâzım Hikmet'ten Fakir Baykurt'a satır aralarından notları Koray Sarıdoğan anlatıyor.

 • Dan Brown'ın Yazarlık Dersinden Ne Öğrendik? · Yazma Teknikleri ve Yazarın Yaşamı

  02/05/2020 Duration: 39min

  Gerilim, gizem, şifreler, merak... Tüm dünyada milyonlarca satan Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci'nin Şifresi, Başlangıç, Dijital Kale gibi romanların yazarı Dan Brown'ın Masterclass derslerini Koray Sarıdoğan analiz ediyor. Yazma teknikleri, merak ve gerilim unsurları, üslup inşası ve yazma disiplinine dair notlar paylaşan Dan Brown her okura ve yazara fikir ve ilham verici detaylar aktarıyor.

 • EDEBİYATTA ve SİNEMADA KAHRAMANIN YOLCULUĞU | Kerem Yükseloğlu · Koray Sarıdoğan

  26/04/2020 Duration: 01h05min

  Yoksa bütün o filmler ve romanlar aynı şeyi mi anlatıyor? İyi bir kurgu yazmak birkaç şablona uymaktan mı ibaret? Kurgunun olmazsa olmazlarını reddetmek mümkün mü? Kerem Yükseloğlu ve Koray Sarıdoğan, Joseph Campbell'ın Kahramanın Sonsuz Yolculuğu'ndan, Vladimir Propp'un yönteminden ilhamla kurgu kalıplarını, senaryo ve roman tekniklerinin birbirine etkisini ve kitap tavsiyelerini anlattılar. ·TÜM PROGRAMLARI PODCAST OLARAK SPOTIFY, SOUNDCLOUD ve iTUNES HESAPLARIMIZDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ. ·ABONE OLMAYI UNUTMAYIN: youtube.com/KalemKahveKlavye ·DAHA FAZLASI İÇİN: kalemkahveklavye.com ·TAKİPLEŞELİM: facebook.com/KalemKahveKlavye instagram.com/KalemKahveKlavye twitter.com/kalemkklavye

 • Aranan Kan KORKU Edebiyatında mı? - Koray Sarıdoğan

  19/04/2020 Duration: 31min

  Ana akım edebiyatın yeni kuşak örneklerindeki çoraklaşmaya karşılık yerli korku edebiyatından sürekli yeni ürünler çıkıyor. Korku yazarları, çizerleri çok çalışıyorlar ve üretimlerini belli bir türde sınırlandırmıyorlar. Dolayısıyla akla bu soru geliyor: Aranan kan, korku edebiyatında mı? Koray Sarıdoğan korku romanları, korku öyküleri, çizgi öyküler ve seçkiler üzerinden örneklerle anlatıyor.

page 1 from 2