Prawna Ochrona Marki. Czyli Jak Zabezpieczy Wasno Intelektualn W Firmie.

Informações:

Synopsis

Witaj w moim podcacie Prawna ochrona marki. Mam na imi Mikoaj Lech i jako rzecznik patentowy poprowadz Ci po zagadnieniach zwizanych ze znakami towarowymi, prawie autorskim czy zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Podcast jest uzupenieniem wiedzy, któr od 2013 r. dziel si na moim blogu: https://znakitowarowe-blog.pl/ Zawsze moim celem byo mówienie o prawie prostym i zrozumiaym dla kadego nieprawnika jzykiem. Od wielu osób sysz, e mi si to udaje. Podobnie robi w podcastach. Jestem praktykiem i na co dzie pracuj w rodzinnej kancelarii patentowej. Ma to tak zalet, e mam styczno z biznesem i widz z jakimi problemami borykaj si przedsibiorcy. Wikszoci z nich atwo zapobiec. W moim podcacie dowiesz si jak. Usyszysz w nim równie wiele historii, nie zawsze miych i przyjemnych. Zawsze jednak bardzo wanych. To takie mae dramaty firm. Niemniej mona z tego wycign wartociowe wnioski dla siebie. Gorco zachcam Ci do suchania. Mikoaj Lech

Episodes

 • Jak uzyskać patent na wynalazek? Procedura patentowania w Polsce, Europie i na świecie.

  Jak uzyskać patent na wynalazek? Procedura patentowania w Polsce, Europie i na świecie.

  25/02/2020 Duration: 31min

  Dziś pokażę Ci jak uzyskać patent oraz na czym polega procedura patentowania. Na blogu pisałem już o wymogach, które musi spełnić wynalazek aby dało się go opatentować. Osobny artykuł poświęciłem też rozwiązaniom, których w tej formie chronić się nie da. Przeczytaj poniższe dwa wpisy w pierwszej kolejności a lepiej zrozumiesz to o czym będę mówił […] Artykuł Jak uzyskać patent na wynalazek? Procedura patentowania w Polsce, Europie i na świecie. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • 10 typów rozwiązań, których nie da się opatentować.

  10 typów rozwiązań, których nie da się opatentować.

  11/02/2020 Duration: 27min

  Ostatnio opisywałem jakie wynalazki kwalifikują się do ochrony patentowej. Przepisy wymieniają również listę 10 rozwiązań, których nie da się opatentować. Dzisiaj przeczytasz o kaczorze Donaldzie, myszy harwardzkiej, oraz całkiem sporo o rozwiązaniach wyłączonych z możliwości patentowania.     10 typów rozwiązań, których nie da się opatentować? Podcast. Dla twojej wygody ten artykuł przygotowałem również w […] Artykuł 10 typów rozwiązań, których nie da się opatentować. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Patent na wynalazek. Jak chronić swoje pomysły w Urzędzie Patentowym?

  Patent na wynalazek. Jak chronić swoje pomysły w Urzędzie Patentowym?

  29/01/2020 Duration: 37min

  Co to jest patent, a czym jest wynalazek? Jakie rozwiązania można opatentować? Czy każdy pomysł da się tak chronić? Poniżej przeczytasz o warchlakach, kadzidełkach i historii genialnego wynalazku związanego z pizzą. Co jednak najważniejsze, opowiem Ci o 5 wymogach, jakie musi spełniać wynalazek, aby dało się go opatentować. To wiedza z pierwszej ręki od rzecznika […] Artykuł Patent na wynalazek. Jak chronić swoje pomysły w Urzędzie Patentowym? pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?

  Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?

  30/12/2019 Duration: 15min

  Dziś pochylam się nad problemem, który często sygnalizują mi moi klienci. Zlecili grafikowi lub agencji reklamowej stworzenie firmowego logo. Pytają więc jak sprawdzić czy takie logo nie jest plagiatem?  I czy ja jako prawnik mogę wydać opinię prawną, że dane logo nie narusza prawa. Odpowiedzi znajdziesz poniżej.     Jak sprawdzić czy logo nie jest […] Artykuł Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem? pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Ile różnic wystarczy, aby obejść plagiat?

  Ile różnic wystarczy, aby obejść plagiat?

  18/12/2019 Duration: 25min

  Jest kilka wersji takich miejskich legend. Jedna mówi, że 30% różnic wystarczy, aby nie narazić się na zarzut plagiatu. Inna, że dla bezpieczeństwa w logo bądź rysunku należy zrobić 6 zmian. Orędownicy najbardziej liberalnego stanowiska głoszą, że wszystko będzie legalne o ile nie stworzysz kopii 1 do 1. Ponoć dzięki temu na lokalnych straganach można […] Artykuł Ile różnic wystarczy, aby obejść plagiat? pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Dostosowanie znaku towarowego do rejestracji.

  Dostosowanie znaku towarowego do rejestracji.

  09/12/2019 Duration: 18min

  Nazwę i logo firmy nie zawsze da się zastrzec. Ochrony możesz nie dostać, jeżeli wystąpią bezwzględne lub względne przeszkody w rejestracji. Tak się może stać, jeżeli Twoja marka jest podobna do znaku już chronionego. W takim przypadku rozwiązaniem jest dostosowanie znaku towarowego do rejestracji. Polega to na dokonaniu w nim takich zmian, które pozwolą Ci […] Artykuł Dostosowanie znaku towarowego do rejestracji. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Parodiowanie znanych marek. Czy żartobliwa przeróbka znaku towarowego łamie prawo?

  Parodiowanie znanych marek. Czy żartobliwa przeróbka znaku towarowego łamie prawo?

  25/11/2019 Duration: 24min

  Dziś odpowiadam na pytanie czy parodiowanie znanych marek jest legalne. A mówiąc precyzyjniej, czy można zarabiać na takich żartobliwych przeróbkach. Jestem pewien, że już zetknąłeś się z taką kreatywną twórczością. W wielu sklepach możesz kupić koszulkę z logo Cocaine stylizowane na logo Coca Coli. Są też przeróbki logo PUMY jak PUDEL, LAMA czy rewelacyjny PUMBA […] Artykuł Parodiowanie znanych marek. Czy żartobliwa przeróbka znaku towarowego łamie prawo? pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Czy można zastrzec nazwę bloga, podcastu, kanału na YouTube i fanpage na Facebook-u?

  Czy można zastrzec nazwę bloga, podcastu, kanału na YouTube i fanpage na Facebook-u?

  23/10/2019 Duration: 23min

  Popularny blog ma ogromny potencjał ekonomiczny. To wszystko rezultat tysięcy godzin pracy jego autora. Kiedy Kamil Stoch zdobył dwa złote medale w Sochi, gazety rozpisywały się ile zarobił w weekend. Tylko, że nikt nie wspomniał, że to efekt 20 lat treningów. Skoro więc na blogu można zarabiać, to jego marka staje się cenna. Pytanie więc […] Artykuł Czy można zastrzec nazwę bloga, podcastu, kanału na YouTube i fanpage na Facebook-u? pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Jak chronić znak towarowy na Amazon oraz czym jest Amazon Brand Registry?

  Jak chronić znak towarowy na Amazon oraz czym jest Amazon Brand Registry?

  31/08/2019 Duration: 27min

  Od kilku klientów usłyszałem, że to Amazon zmotywował ich do rejestracji znaku towarowego. Okazuje się, że program Amazon Brand Registry daje narzędzia, które pozwalają uzyskać przewagę nad konkurencją. Postanowiłem wszystko dokładnie prześwietlić. Z tego artykułu dowiesz się kto może korzystać z tego programu, co dzięki niemu zyskasz i jak od strony formalnej do niego dołączyć. […] Artykuł Jak chronić znak towarowy na Amazon oraz czym jest Amazon Brand Registry? pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Prawna ochrona marki sklepu internetowego.

  Prawna ochrona marki sklepu internetowego.

  25/07/2019 Duration: 30min

  Wartość rynku e-commerce w Polsce w 2017 roku wyniosła 40 mld zł. Prognozuje się, że do roku 2021 ma wzrosnąć aż o kolejne 44%. Co więcej, już ponad połowa Polaków kupuje przez internet. I ten współczynnik nadal rośnie. To pokazuje jaki potencjał tkwi w tym biznesie. Tylko że pomimo zwiększającej się konkurencji, ochrona marki sklepu […] Artykuł Prawna ochrona marki sklepu internetowego. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Znaczek TM. Co oznacza i czym różni się od symbolu R w kółku (®)?

  Znaczek TM. Co oznacza i czym różni się od symbolu R w kółku (®)?

  09/07/2019 Duration: 27min

  Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania moich klientów. Wszystkie związane są z symbolami, które na pewno widziałeś przy logo wielu firm. Chodzi przede wszystkim o znaczek TM oraz o charakterystyczną R-kę w kółeczku czyli ®. W sprawie obu symboli narosło wiele mitów. Tutaj się z nimi rozprawiam

 • Kiedy można unieważnić znak towarowy?

  Kiedy można unieważnić znak towarowy?

  24/05/2019 Duration: 32min

  Panuje mit, że wystarczy znak zarejestrować, aby stać się właścicielem marki. Co do zasady tak, ale tylko, kiedy cała procedura potoczyła się zgodnie z prawem. A mówiąc precyzyjniej, jeśli nie wystąpiły bezwzględne bądź względne przeszkody rejestracji. Jeżeli takie przeszkody istniały w dacie zgłoszenia, unieważnienie znaku towarowego jest możliwe. I temu poświęciłem dzisiejszy artykuł.     […] Artykuł Kiedy można unieważnić znak towarowy? pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Czy marką może być smak, zapach lub gest? Poznaj niekonwencjonalne znaki towarowe.

  Czy marką może być smak, zapach lub gest? Poznaj niekonwencjonalne znaki towarowe.

  12/04/2019 Duration: 46min

  Jeżeli do tej pory kojarzyłeś znak towarowy z firmową nazwą bądź logo to zaraz namieszam Ci w głowie. Znakiem towarowym może być wszystko, co pozwala odróżnić towar lub usługę na rynku. I pojawia się teraz dylemat czy rejestrować niekonwencjonalne znaki towarowe? Czy zapach Chanel N°5 lub prosty gest ręką pozwala na wskazanie źródła pochodzenia towaru? […] Artykuł Czy marką może być smak, zapach lub gest? Poznaj niekonwencjonalne znaki towarowe. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Ochrona nazwy firmy bez rejestracji VS znak towarowy zarejestrowany ®.

  Ochrona nazwy firmy bez rejestracji VS znak towarowy zarejestrowany ®.

  23/10/2018 Duration: 41min

  Rozpoznawalna marka to magnes na klientów, nawet jeżeli działasz tylko na skalę lokalną. Prawo zapewnia Ci pewien minimalny poziom ochrony nazwy firmy nawet bez rejestracji. Z tym, że najsilniejszą ochronę prawną uzyskasz dopiero po zastrzeżeniu znaku towarowego. Poniżej zrobiłem analizę porównawczą obu modeli ochrony. Dowiesz się z niej czym różni się ochrona nazwy firmy bez […] Artykuł Ochrona nazwy firmy bez rejestracji VS znak towarowy zarejestrowany ®. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Czym zajmuje się rzecznik patentowy? Wywiad z Dorotą Rzążewską.

  Czym zajmuje się rzecznik patentowy? Wywiad z Dorotą Rzążewską.

  16/10/2018 Duration: 01h57min

  Z końcem 2018 r. minie dokładnie 100 lat istnienia zawodu rzecznika patentowego. Pomimo tak długiej historii. nadal niewiele osób wie czym zajmujemy się w swojej pracy. Liczę, że tym nagraniem uda mi się w w jakimś stopniu to zmienić. Zależało mi na tym aby pokazać czym zajmuje się rzecznik patentowy i jak może pomóc przedsiębiorcy. […] Artykuł Czym zajmuje się rzecznik patentowy? Wywiad z Dorotą Rzążewską. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Śmierć właściciela firmy a prawa do marki. Problem sukcesji przedsiębiorstw.

  Śmierć właściciela firmy a prawa do marki. Problem sukcesji przedsiębiorstw.

  02/10/2018 Duration: 39min

    W Polsce jest obecnie ponad 3,6 mln osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Z kolei z raportu PWC wynika, że pond 60% firm rodzinnych pozostaje pod zarządami swoich właścicieli. Jeżeli takie osoby zakładały swoje biznesy w latach 90-tych to obecnie zbliżają się do wieku emerytalnego. Co w przypadku kiedy taka osoba umrze? Czy firma nadal […] Artykuł Śmierć właściciela firmy a prawa do marki. Problem sukcesji przedsiębiorstw. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Spór o domenę internetową przed sądem. Wywiad z dr Ireneuszem Matusiakiem.

  Spór o domenę internetową przed sądem. Wywiad z dr Ireneuszem Matusiakiem.

  20/09/2018 Duration: 01h15min

    W dzisiejszym odcinku podcastu posłuchasz o tym jak wygląda spór o domenę internetową przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT. Mój gość, dr Ireneusz Matusiak, jest prezesem tego sądu. Na przestrzeni ponad 10 lat miał więc styczność z ogromną ilością sporów domenowych. Uznałem, że nikt lepiej od niego nie będzie w stanie opowiedzieć […] Artykuł Spór o domenę internetową przed sądem. Wywiad z dr Ireneuszem Matusiakiem. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Upadłość firmy – co należy wiedzieć, kiedy wpadniesz w problemy finansowe.

  Upadłość firmy – co należy wiedzieć, kiedy wpadniesz w problemy finansowe.

  30/08/2018 Duration: 01h04min

    Tak jak śmierć w życiu człowieka, tak upadłość firmy w ekosystemie biznesowym jest czymś normalnym. Oczywiście nikt nie dopuszcza do siebie takiej myśli już na początku działalności. Mimo wszystko warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę co należy w takiej sytuacji zrobić. Tym bardziej, że upadłość firmy może nastąpić nie z Twojej winy. Wystarczy, że trafisz […] Artykuł Upadłość firmy – co należy wiedzieć, kiedy wpadniesz w problemy finansowe. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Jak i gdzie sprawdzić czy nazwa firmy jest zastrzeżona?

  Jak i gdzie sprawdzić czy nazwa firmy jest zastrzeżona?

  17/08/2018 Duration: 21min

  Pokażę Ci jak i gdzie sprawdzić czy nazwa firmy jest zastrzeżona. Często pytają mnie o to osoby, które chcą chronić swój znak towarowy. Temat powinien Cię zainteresować jeżeli planujesz otworzyć swój biznes. Co z tego, że Twoja nazwa firmy będzie chwytliwa i zapadająca w pamięć… jeżeli naruszy prawo. Zrobione w porę badanie uchroni Cię przed […] Artykuł Jak i gdzie sprawdzić czy nazwa firmy jest zastrzeżona? pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

 • Rejestracja znaku towarowego w Anglii w cieniu BREXIT-u. Wywiad z Katarzyną Binder-Sony.

  Rejestracja znaku towarowego w Anglii w cieniu BREXIT-u. Wywiad z Katarzyną Binder-Sony.

  24/07/2018 Duration: 01h30min

  W kontekście BREXIT-u pojawia się pytanie jak będzie wyglądała rejestracja znaku towarowego w Anglii. Czy już niedługo właściciele znaków unijnych będą zmuszeni dokonać kolejnego zgłoszenia krajowego? A może Unia Europejska dogada się jakoś z Brytyjczykami. Na te i inne tematy rozmawiałem z Katarzyną Binder Sony. Moja rozmówczyni jest polskim rzecznikiem patentowym i brytyjskim solicitorem (odpowiednik […] Artykuł Rejestracja znaku towarowego w Anglii w cieniu BREXIT-u. Wywiad z Katarzyną Binder-Sony. pochodzi z serwisu Prawna ochrona znaków towarowych.

page 1 from 2