Východoeské Výlety

Informações:

Synopsis

Navtvujeme známá i zapomenutá místa východních ech.

Episodes

 • Poklady pod rodinnými domy. Co se archeologům povedlo?

  10/09/2022 Duration: 23min

  Kultovní pravěká stavba u Litomyšle, pohřebiště pod Kunětickou horou, meč z doby stěhování národů. To jsou unikátní objevy archeologů z našeho kraje. Vydali jsme se s nimi přímo do terénu.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Názvu Pohřebačky se podivoval i císař František Josef I.

  04/09/2022 Duration: 24min

  Na jejím území jsou obě opatovická nádraží i oblíbený Opatovický písník. Pohřebačka sice patří pod Opatovice nad Labem, ale místní na svou obec nedají dopustit a jsou pyšni i na její neobvyklý název.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Pivní turisté ochutnávají a poznávají nová místa. I v Pardubickém kraji mají kam vyrazit

  31/08/2022 Duration: 25min

  Češi jsou od pradávna národem pivařů, už ve středověku bylo ostatně právo várečné jedním z nejvýznamnějších. Kromě několika velkých pivovarů je u nás ale daleko větší množství těch malých, takzvaných minipivovarů. Pivo se tam vaří v poměrně malých várkách, většinou 300 až 1000 litrů. Zásadní rozdíl je v tom, že jsou to piva živá, tedy nepasterovaná.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Adrenalin i klid. Užijte si největší přehradu našeho kraje

  20/08/2022 Duration: 25min

  U břehů a v okolí vodní nádrže Seč můžete volný čas trávit mnoha způsoby. Ať už jako milovníci vodních sportů, rybáři, turisté nebo zkrátka jen dovolenkáři. Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Kozinec písečný najdete jedině v Semíně. Roste na písečných přesypech

  14/08/2022 Duration: 25min

  První záznamy o Semíně jsou z roku 1339 a píše se v nich o místní tvrzi. Ta už tam sice nestojí, ale kousek od ní nechal Vilém z Pernštejna postavit zámeček. Za navštívení tam stojí také kostel se zvonicí nebo starý mlýn. A to zdaleka není vše, co Semín nabízí.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Není Janov jako Janov. Ten u Litomyšle inspiroval i Jiráska

  07/08/2022 Duration: 23min

  V Janově u Litomyšle je evropské rozvodí i místo, které zřejmě inspirovalo Aloise Jiráska. Obec je ale stále častěji vyhledávaná turisty. Pro svou malebnou přírodu, hluboké lesy, kterými se dá projíždět také na kole.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Do Slatiňan nejen na zámek a ke koním, ale i do bývalých pískovcových lomů

  31/07/2022 Duration: 25min

  Slatiňany jsou sice malé město, ale díky kladrubským vraníkům a udržovanému zámku také v rámci Pardubického kraje jedno z nejznámějších.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Vydejte se do prázdninové Litomyšle. Pro nové zážitky i vzpomínky

  23/07/2022 Duration: 24min

  S Východočeskými výlety míříme na Zámecké návrší. Jaké novinky mají na zámku, co vám připomenou v Regionálním muzeu v Litomyšli a proč byste měli překročit práh tajemného Portmonea?Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Výprachtice jsou malebnou podhorskou obcí

  17/07/2022 Duration: 24min

  Leží nedaleko Lanškrouna, na úpatí Bukové hory, kde pramení Moravská Sázava, která z Výprachtic teče dál až na Moravu. Výprachtice jsou půvabnou podhorskou obcí, život v ní ale v minulosti vůbec nebyl jednoduchý.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Z milířské osady zbyla jen jedna stavba. Mazurovy chalupy lákají turisty dodnes

  10/07/2022 Duration: 25min

  Býšť je obec na hranici Pardubického a Královéhradeckého kraje. Obklopují ji rozsáhlé lesy plné naučných stezek, obor se zvířaty i přírodních rezervací. Kromě krásné přírody sem návštěvníky láká také kostel svatého Jiřího, ekologický ranč Bělečko nebo výstava turistických vizitek.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Do Chrasti nejen po stopách Ďáblovy bible

  03/07/2022 Duration: 24min

  Největší rukopisná kniha světa vznikla pravděpodobně v klášteře v Podlažicích, místní části Chrasti. Na chrasteckém zámku mají její kopii a v nedaleké lipové aleji stopy po tom, když se prý ďábel do Chrasti před pár lety vrátil.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Jedinečné chalupy a prastaré stromy. Telecí u Poličky je pohádkové

  25/06/2022 Duration: 27min

  Telecí patří k nejkrásnějším vesnicím našeho kraje. Kulturní krajina s původní lidovou architekturou se snoubí s krásnou přírodou a je vidět, že si toho lidé v obci váží, místní i chalupáři. Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Svítící žížaly i sekáči s klepety. Prales Polom je přírodní unikát

  12/06/2022 Duration: 24min

  Obec Polom najdete nedaleko Trhové Kamenice v Železných horách. Kolem místního kostela svaté Kunhuty stojí jen asi pět domů. Větší roli tam hraje příroda. Z obce je to jen kousek do přírodní rezervace Polom, které se právem přezdívá prales.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Po stopách barona Artura Krause, pardubického Járy Cimrmana

  05/06/2022 Duration: 24min

  Snažil se sestrojit létací stroj, jako první jezdil v Pardubicích na motocyklu, hrál tenis nebo lyžoval. Baron Artur Kraus byl originální osobnost konce 19. a počátku 20. století, která zanechala v Pardubicích řadu otisků.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Nemošice jsou součástí Pardubic, ruch velkoměsta tam ale nedolehne

  29/05/2022 Duration: 23min

  Nemošice nedávno oslavily 700 let od první písemné zmínky o obci. Majitelem vsi byl na začátku 14. století Vilém z Nemošic, kterého kroniky zmiňují několikrát, bohužel vždy v souvislosti s okrádáním vyšší šlechty. Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.Hlasujte pro tento podcast v soutěži Podcast roku. Napište jeho jméno do kategorie „Veřejnoprávní podcast“. Hlasujte do 5. června na webu podcastroku.cz.

 • Znáte Lhůtu a Čečetkův statek? V létě přivítá hudební legendy

  21/05/2022 Duration: 22min

  Oldřich a Zdenka Hanyšovi si před čtyřmi lety koupili ve Lhůtě bývalý statek a opravují ho podle svých snů. Také tam vítají lidi, kteří se chtějí něco dozvědět, naučit se nebo si poslechnout dobrou muziku.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • V Ředickém řízku maso nehledejte

  15/05/2022 Duration: 26min

  V Horních Ředicích se díky podnebí, půdě i dostatku vláhy daří zelinářům. Ves zbohatla na květáku, kterým lidé v těžkých časech nahrazovali maso. A když se květák objevil na talířích v trojobalovém kabátku, stal se kulinářským hitem. A dostal název Ředický řízek.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Muzeum Jindřicha Žilky, staročeské máje i zámeček. Vítejte ve Starých Ždánicích

  08/05/2022 Duration: 25min

  Staré Ždánice leží zhruba 8 kilometrů od Kunětické hory na břehu Opatovického kanálu. Najdete tam kostel svatého Václava ze 14. století, muzeum prvorepublikového politika Jindřicha Žilky i zámeček, který v 19. století postavil místní rod mlynářů.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Bílá paní, duch zlého správce, čertova skála. Po stopách pověstí Svojanova

  01/05/2022 Duration: 24min

  Tajemné a strašidelné jsou pověsti z hradu Svojanov a jeho okolí. Zvláště proto, že řada z nich vychází ze skutečných historických událostí. Svojanov jich má mnoho. Není ale divu, když je jedním z našich nejstarších hradů.Všechny díly podcastu Východočeské výlety můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Z rozhledny Milíř je vidět až na Krkonoše. Vyhlídku si ale přivlastnil strakapoud

  24/04/2022 Duration: 24min

  Obce Vysoká a Bukovina nad Labem jsou od sebe vzdálené necelé čtyři kilometry. Přesto je dělí hranice Královéhradeckého a Pardubického kraje. V budoucnu tyto obce propojí cyklostezka. To ale není jediné lákadlo, které tato místa nabízí.

page 1 from 3