Jak To Vidí...

Informações:

Synopsis

Aktuální názory a komentáe nezávislých osobností na dní kolem nás.

Episodes

 • Daniel Prokop: Vyplatí se snížit teplotu bojleru? Lidé tápou a stát mlčí. Chybí kampaň, jak ušetřit

  08/09/2022 Duration: 25min

  Pád do dluhové pasti hrozí odhadem až 15 % českých domácností. Co dělá stát pro zmírnění dopadů energetické krize? Kde se inspirovat v zahraničí? A jak reaguje vláda na navrhovaných sedm bodů proti energetické chudobě Národní rady vlády? Sociolog Daniel Prokop v audiozáznamu ještě promluví o integraci ukrajinských dětí do českých škol i začlenění dospělých na českém pracovním trhu.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Lukáš Kovanda: Byla chyba spoléhat se na slunce, vítr a Putina. Co bude stát odstřižení od Ruska?

  07/09/2022 Duration: 24min

  Nový LNG terminál v Nizozemsku nebo plynovod Stork II vedoucí z Polska. I to jsou dílčí kroky pro snížení závislosti na ruských energiích. Jak reálné je úplné odstřižení od Ruska? Jaké varianty řešení drahých energií jsou aktuálně ve hře? Proč cenu ovlivňuje strach a proč vlastně celá situace nemusí být tak zlá? Ekonom Lukáš Kovanda vysvětlí i to, proč Češi chudnou nejvíce od roku 1993 i to, jaký smysl má vznik státního obchodníka s energiemi.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Břetislav Tureček: Místo sportu krvavé drama. Olympiáda v Mnichově změnila svět stejně jako 11. září

  06/09/2022 Duration: 24min

  Měla to být oslava sportu. Místo toho se olympijské hry v Mnichově staly před 50 lety dějištěm tragédie. Útok palestinských extrémistů na izraelské olympioniky stál život 12 lidí. Jaký byl celkový kontext dramatu? Proč se cílem útoku stali právě sportovci? A kde hledat paralely s 11. září? Blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě připomene výročí krvavého masakru v Bejrútu v roce 1982 a vysvětlí, jak daleko je Irák od vypuknutí občanské války.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Petr Just: Sobotní demonstraci organizovala proruská scéna. Dovede nás krize k další revoluci?

  05/09/2022 Duration: 25min

  Vláda Petra Fialy ustála první hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry. A čelila také první velké demonstraci. Jak a čím by měl kabinet uklidnit nespokojené občany? Je sobotní demonstrace předzvěstí opravdu horkého podzimu? Může energetická krize vést k ohrožení politického systému, jak se domnívá ministr spravedlnosti Blažek? A co nebo kdo vyvede Slovensko z politické krize? Nad těmito tématy se v audiozáznamu zamýšlí politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Co obdivuje, když se dívá na mozaiku zblízka? Odpovídá restaurátorka Magdalena Kracik Štorkánová

  04/09/2022 Duration: 27min

  Co ji přivedlo k zájmu o mozaiky? Jak pracuje mozaikář a k čemu potřebuje kladívko ve tvaru luny a zrcadlo? Co obdivuje, když se dívá na mozaiku hodně zblízka? Jak vzpomíná na restaurování mozaiky zobrazující Hejnickou madonu s Ježíškem? Kdo byl první český mozaikář Viktor Foerster? Čemu se věnuje spolek ART A CRAFT Mozaika?Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Václav Malý: Žijeme v době třetí světové války? Je dobře, že papež nepřipomíná jen Ukrajinu

  02/09/2022 Duration: 25min

  Válka na Ukrajině trvá již sedmý měsíc. Papež František označil současnou situaci během své středeční generální audience za život v době třetí světové války. „Co ale Barma, Jemen nebo Nigérie? Na světě nejsme jen my Evropané...“ upozorňuje Václav Malý. Jak jednotné je podle něj evropské společenství? Proč je důležitá velkorysost? V audiozáznamu ještě zazní vzpomínka na novinářku Olgu Kopeckou či vysvětlení, jakými principy se řídí papež.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Lubomír Kopeček: Michail Gorbačov? Vizionář, který své reformy nedomýšlel. Naštěstí pro nás

  01/09/2022 Duration: 25min

  Zbourat Sovětský svaz nezamýšlel. Jeho vizí byla reforma a modernizace. Výsledkem ale byl pád železné opony a rozpad východního bloku. Jak si budou dějiny pamatovat prvního a zároveň posledního prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova? A jak jeho odkaz vnímají sami Rusové? Politolog Lubomír Kopeček v audiozáznamu ještě vysvětlí okolnosti rezignace šéfa civilní rozvědky a zhodnotí témata i průběh prezidentské kampaně.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Pavlína Nečásková: Trpělivost přetekla. Demise slovenských ministrů může vést k předčasným volbám

  31/08/2022 Duration: 26min

  Ministři slovenské strany Svoboda a solidarita dnes podají demisi. Nebyl totiž splněn jejich požadavek, aby kabinet opustil ministr financí a šéf vládní strany OLaNO Igor Matovič. Jde o definitivní rozhodnutí? Jak by vypadalo vládnutí oslabené trojkoalice? A hrozí Slovensku předčasné volby? Někdejší zpravodajka na Slovensku Pavlína Nečásková v audiozáznamu ještě zhodnotí šance na návrat Roberta Fica a prozradí, jak by mohly dopadnout volby v Rakousku. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Ekonomka Švihlíková: Úsporný tarif domácnostem? K smíchu! Elektřiny máme dost, ale cena je perverzní

  30/08/2022 Duration: 25min

  Podle odhadů některých ekonomů se náklady na vytápění rodinného domu můžou teď zvýšit až desetkrát. Česká vláda proto minulý týden schválila úsporný tarif, který by měl domácnostem pomoci s vysokými účty za energie. Bude to dostatečná podpora? Kromě odpovědi na tuto otázku se ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu pořadu Jak to vidí… vyjadřuje ještě k budoucnosti dohody Green Deal, k situaci na ropném trhu anebo k tématu zemního plynu v Evropě.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Radka Denemarková: Zeměkouli je jedno, jestli se zbaví svého největšího škůdce. Nadějí je humanismus

  29/08/2022 Duration: 27min

  Svět se podle mínění mnohých otřásá v základech. Kde v současném rozbouřeném světě hledat kotvu? Lze najít útočiště před nejistou přítomností v literatuře? A proč je podle spisovatelky Radky Denemarkové lidstvo nepoučitelné? Autorka úspěšných románů v audiozáznamu ještě prozradí, jak by mohla vypadat postkapitalistická společnost i proč si vážit evropanství.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Magdalena Málková, spoluzakladatelka školy Prosperity: Co by se mělo změnit v českém školství?

  28/08/2022 Duration: 27min

  Jak se z nákupčí v oblasti mezinárodního obchodu stane učitelka základní školy? Co by se mělo změnit v českém školství? Mají různé směry alternativního školství něco společného? V čem je škola Prosperity jedinečná a co v ní rozhodně nenajdeme? Je důležité umět se ptát? Co Magdalena Málková prožívala, když při vyhlašování vítěze soutěže Global Teacher Prize Czech Republic uslyšela svoje jméno? Kdy si ji získala matematika?Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Vysílá Československý rozhlas - po 30 letech opět spolu!

  26/08/2022 Duration: 51min

  Připomeňme si podpis dohody o rozdělení společného státu. Ve speciálu z brněnské vily Tugendhat diskutují Milan Kňažko, Michal Stehlík a Jan Holzer.Moderuje Zita Senková. Repríza z 9.05 hodin.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • „Že většina lidí byla proti rozdělení Československa? To je mýtus!“ Speciál Jak to vidí z Tugendhatu

  26/08/2022 Duration: 51min

  Kdo opravdu chtěl rozdělení Československa? Mělo proběhnout referendum? Chybí vám společný stát? A kdo je na tom 30 let od rozdělení líp? V den 30. výročí podpisu dohody o rozdělení ČSFR v brněnské vile Tugendhat diskutují hosté Zity Senkové: slovenský herec a politik Milan Kňažko, historik a slovakista Michal Stehlík a politolog Jan Holzer.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Ekonom Richard Hindls: Slovensko se nám ekonomicky přibližuje. Slovákům pomohlo i euro

  25/08/2022 Duration: 27min

  Slovákům ekonomicky pomohlo zavedení eura. Ale ekonomika je menší a zranitelnější, hodnotí situaci po 30 letech od dohody o rozdělení Československa ekonom a statistik Richard Hidls. Jaké další dopady mělo rozdělení pro obě země? Jaká je životní úroveň v Bratislavě nebo Košicích? A jak se liší život ve vyloučených lokalitách na Slovensku a na českém území? Poslechněte si v záznamu pořadu Jak to vidí…, který přináší pohled známých osobností na dění kolem nás.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Analytik Šlerka: Ruská propaganda je stříkačka lží. Ukrajinci mají fascinující PR. Vejde do učebnic

  24/08/2022 Duration: 25min

  O fake news, propagandě, ale i řetězových e-mailech, které přispívají k šíření lží a nepřesností. Taková jsou témata, která na Dvojce komentuje mediální analytik z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Josef Šlerka. „Vrátil se styl práce, kdy se novináři vydali přímo na místo,“ hodnotí přístup českých médií v pořadu Jak to vidí...Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Nora Dolanská: Ručník jednou za tři dny, euro, lázně i pro zdravé. To je budoucnost cestovního ruchu

  23/08/2022 Duration: 25min

  Jak se změní styl cestování? Skupinky cestovatelů budou menší, lidé budou spojovat práci a dovolenou, odhaduje vývoj českého cestovního ruchu Nora Dolanská z Katedry cestovního ruchu Metropolitní univerzity Praha. Za klíčové považuje zavedení eura nebo udržitelnost. V audiozáznamu můžete slyšet i její názory na situaci v lázeňství nebo jaké dopady pro cestovní ruch bude mít inflace, válka na Ukrajině a pandemie koronaviru. Moderuje Zita Senková.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Politolog Kubáček: Nikdo neočekává kouzelné proutky, ale čeští politici nesmí podceňovat mínění spol

  22/08/2022 Duration: 25min

  „Je potřeba pečovat o soudržnost,“ komentuje politolog Jan Kubáček vliv rusko-ukrajinského konfliktu na atmosféru v české společnosti. Do souvislosti uvádí i výročí okupace Československa v srpnu 1968. „Lidé očekávají od politiků modely vývoje,“ míní v pořadu Jak to vidí… Poslechněte si i další témata v audiozáznamu. Jaký vliv na naši společnost měli vůdci po druhé světové válce? Co pro nás představuje okupace Československa a její dopady? Moderuje Zita Senková. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Historik Jan Květina: Co by se stalo s naší společností, kdyby nedošlo v srpnu 68 k vojenské invazi?

  21/08/2022 Duration: 26min

  Čím je pro historika 21. srpen 1968? Byl termín „socialismus s lidskou tváří“ především dobrá marketingová značka? Co by se stalo s naší společností, kdyby nedošlo v srpnu 1968 k vojenské invazi? V čem byla reakce československé veřejnosti na srpnovou okupaci specifická? Liší se československé jaro 1968 od západního hnutí toho roku? Měl podle historika a politologa Jana Květiny československý obrodný proces význam pro další vývoj zemí východního bloku?Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Imunolog Václav Hořejší: Covid už můžeme brát jako jiná onemocnění. Povinné očkování není nutné

  19/08/2022 Duration: 26min

  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přiznal, že ho zaskočila letní vlna covidu. Prý ji nikdo nečekal. „Dalo se to čekat,“ oponuje imunolog Václav Hořejší. „Ale nemoc vyvolaná nynějšími variantami koronaviru je v nynějších podmínkách relativně mírná.“ V audiozáznamu pořadu Jak to vidí… Hořejší ještě vzpomíná na srpen 1968 a vysvětluje, proč si myslí, že Ukrajinci vedou marný boj, proč penzijní reforma není vůbec naléhavá nebo jakým způsobem je „naše demokracie pokažená“.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Analytik Smetana: Běžní Rusové jsou proti jaderným zbraním. Riziko je ale nejvyšší od 80. let

  18/08/2022 Duration: 25min

  Negativní postoj Rusů k použití jaderných zbraní vyplynul z výzkumu, jehož spoluautorem je bezpečnostní analytik Michal Smetana z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Za jakých okolností průzkum vznikl? Co by se muselo stát, aby byl prezident Putin ochoten jaderný arzenál použít? A v jakém stavu zbraně jsou? I to si můžete poslechnout v audiozáznamu pořadu Jak to vidí… Moderuje Vladimír Kroc.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

page 1 from 3