Jak To Vidí...

Informações:

Synopsis

Aktuální názory a komentáe nezávislých osobností na dní kolem nás.

Episodes

 • David Storch: Jak chránit planetu, neví nikdo. Green Deal ovšem nejsou jen zákazy, ale i finance

  27/09/2022 Duration: 24min

  Většina obyvatel České republiky se shodne na tom, že klima je třeba chránit. Plány Evropské unie, jak přejít na nízkouhlíkovou ekonomiku, zná ale podle průzkumu agentury STEM málokdo. Proč si lidé pod Green Dealem představují jenom zákazy? Ekolog David Storch v audiozáznamu ještě přiblíží vývoj v požárem poničeném Českém Švýcarsku a vysvětlí, jak se bránit světelnému znečištění.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Jan Kubáček: Komunální volby? Je to vztyčený prst. Voliči jasně ukázali, jak moc naštvaní jsou

  26/09/2022 Duration: 25min

  Voliči o víkendu rozhodli, kdo bude příští čtyři roky vládnout městům a obcím. V čem byly letošní komunální volby jiné? Jakou zprávu vyslaly? A kdo může slavit triumf? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě vysvětlí, co stojí za fenoménem ostravského primátora Macury a jihočeského hejtmana Kuby, jaký dopad měly na strany kauzy Stoka a Dozimetr i jak obtížné bude sestavit v hlavním městě radniční koalici.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Martina Skohoutilová ze spolku Pražská pastvina: V čem spočívá kouzlo pastevectví blízko Prahy?

  25/09/2022 Duration: 24min

  Co mohou zažít návštěvníci pozemků, o které se stará spolek Pražská pastvina? Jak spolu souvisí spásání a výskyt motýlů? V čem spočívá kouzlo pastevectví jen pár kilometrů od centra Prahy? Přispěje podle Martiny Skohoutilové vysoká inflace a energetická krize k našemu ekologičtějšímu chování?Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Jiří Hlaváč: Manželé Zátopkovi? Chroničtí optimisté. Zatrpklost do svého života nepustili

  23/09/2022 Duration: 25min

  V uplynulých dnech si Česká republika připomněla 100. výročí narození manželů Dany a Emila Zátopkových. Na slavný pár atletů ale zavzpomínal i celý sportovní svět. V čem Zátopkovi inspirují dnes? Pedagog Jiří Hlaváč v audiozáznamu ještě připomene osobnost a dílo hudebníka Karla Krautgartnera a prozradí, jaká je odezva publika na festival Dvořákova Praha.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Libor Dvořák: Putin hraje od začátku vabank. Odpor Rusů bude sílit. Umírat teď budou otcové od rodin

  22/09/2022 Duration: 25min

  Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Týkat by se měla 300 000 rezervistů a lidí s válečnou zkušeností. Co takový krok reálně znamená? Jak reaguje ruská společnost? Komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák v audiozáznamu ještě vysvětlí, jakou roli v souvislosti s mobilizací hrají referenda o připojení k Ruské federaci na okupovaných územích.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Vladimíra Dvořáková: Komunální volby? Drahé energie za vás obec nevyřeší. Nemá na to pravomoc

  21/09/2022 Duration: 24min

  Volby do zastupitelstev obcí a do třetiny Senátu začnou už tento pátek. V čem jsou komunální volby důležité? V čem jsou zvláštní a proč někdy voliči podléhají iluzi o své volbě? A není český volební systém příliš složitý? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí, zda jsou radnice líhní kvalitních politiků, a vysvětlí specifika voleb do horní komory Parlamentu.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Ilona Švihlíková: České provedení zastropování je ukázkou toho, jak by se to dělat nemělo

  20/09/2022 Duration: 24min

  Tuzemské hospodářství roste, kupní síla domácností nikoliv. Jak efektivní budou vládní kroky proti dopadům drahých energií a proč by česká vláda mohla stropovat ceny lépe? Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu ještě zhodnotí, které kroky Evropské komise mohou stabilizovat a změnit energetický trh, a prozradí, zda Evropě reálně hrozí blackout.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Adam Černý: Karel III. jako král pro 21. století? Už teď dává najevo, že monarchii promění

  19/09/2022 Duration: 25min

  Spojené království se dnes naposledy loučí se zesnulou panovnicí Alžbětou II. Zároveň však vstřebává první dojmy z nástupu nového monarchy. Bude Karel III. králem pro 21. století? Jak naplní roli, na kterou se tak dlouho připravoval? A co od něj očekává jeho lid?Novinář Adam Černý v audiozáznamu ještě promluví o pohřbu panovnice jako o události světového řádu a připomene základní milníky Alžbětiny dlouhé vlády.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Studentka medicíny Anežka Dašková. Co ji přivedlo k založení spolku O nemocech otevřeně?

  18/09/2022 Duration: 27min

  Proměnily se v průběhu studia její představy o práci lékaře? Co přivedlo Anežku Daškovou k založení spolku O nemocech otevřeně? Jak do zdravotnictví přivést lidskost? V čem může být chronickému pacientovi užitečný psychoterapeut? Proč by měl být student medicíny nejen vytrvalý, ale i laskavý sám k sobě? Učí se medici, jak komunikovat se svými budoucími pacienty? Jak se hledá naděje? Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Ekonomka Matesová: Rusové jsou ochotní zajít jakkoli daleko. Řešením ale nejsou vazalské smlouvy

  16/09/2022 Duration: 26min

  Rusko dál využívá plyn jako hlavní zbraň proti Západu a škrtí jeho dodávky Evropě. Jak si zajistit dostatek energií pro nadcházející zimu a zároveň neprohlubovat závislost na ruských surovinách? Bude někdy Evropa soběstačná? A proč nás čeká boj o Afriku? Ekonomka Jana Matesová v audiozáznamu ještě shrne vývoj poválečného mocenského uspořádání sil a prozradí, zda hrozí recese.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Pavel Smutný: Evropa jako úkol? Přesné. Unie se chová jako Čingischán bez evropských ctností

  15/09/2022 Duration: 24min

  Mottem českého předsednictví se stal slogan Evropa jako úkol. Odkazuje na projev Václava Havla, ve kterém vyzýval k přijetí zodpovědnosti za ekologické, ekonomické i sociální problémy světa. Kam se Evropská unie za tu dobu posunula? A jak si Česká republika ve svém „ředitelování“ vede? Advokát Pavel Smutný se v audiozáznamu ještě zamyslí nad budoucností britské monarchie i nad nutností kultivace veřejného prostoru.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Jiří Pondělíček: 11. září? Pocit ohrožení z Američanů vyprchal. Teď je více trápí domácí terorismus

  14/09/2022 Duration: 25min

  Spojené státy si připomněly teroristické útoky z 11. září 2001, při kterých zahynulo 3000 lidí. Vigilie se konaly v New Yorku, Pensylvánii i u budovy Pentagonu ve Washingtonu. Jak Američané vnímají atentáty dnes? Přetrvává strach z návratu Al-Káidy? A jak velký problém představuje domácí terorismus? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě zhodnotí nadcházející podzimní volby i to, jak si ve funkci vede prezident Joe Biden.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Jan Ludvík: Ruská obrana se hroutí. Jaká bude odpověď Kremlu? Ve hře jsou tři scénáře

  13/09/2022 Duration: 25min

  Ukrajinská armáda neztrácí dech. V posledních dnech zaznamenala významný posun v dobývání svých dočasně okupovaných území, zejména kolem Charkova a Chersonu. O jak významný zvrat ve válce jde? Jaká bude další strategie Kremlu? A jak kartami zamíchá nadcházející zima? Analytik Jan Ludvík v audiozáznamu ještě popíše současný postoj Západu a vysvětlí, jak chápat novou zahraniční doktrínu Vladimira Putina.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Ivan Kytka: Síla Alžběty II. byla v její pracovitosti a solidnosti. A v tom, že si nikdy nestěžovala

  12/09/2022 Duration: 25min

  Rakev s ostatky královny Alžběty II., která stála v čele monarchie dlouhých 70 let, je na poslední cestě Británií. Jaký odkaz po sobě panovnice zanechala? A co s jejím odchodem monarchie ztratila? Publicista Ivan Kytka v audiozáznamu ještě promluví o nové roli prince Charlese i o tom, jaké dění lze očekávat ve Skotsku?Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Co přivádí na ulici mladé lidi? Odpovídá Jan František Krupa, ředitel sociálních služeb Armády spásy

  11/09/2022 Duration: 25min

  Jaký druh pomoci nabízí Armáda spásy a proč se v České republice zaregistrovala i jako církev? Co vyjadřuje její motto? Jsou si pomáhající organizace navzájem konkurenty nebo partnery? Proč se Armáda spásy rozhodla pomáhat především lidem bez domova? Co přivádí na ulici mladé lidi? Mají sociální pracovníci Armády spásy dost času na to, aby v klientech probudili chuť změnit svůj život? Jak fungují nocleženky a ošetřenky? Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Daniel Prokop: Vyplatí se snížit teplotu bojleru? Lidé tápou a stát mlčí. Chybí kampaň, jak ušetřit

  08/09/2022 Duration: 25min

  Pád do dluhové pasti hrozí odhadem až 15 % českých domácností. Co dělá stát pro zmírnění dopadů energetické krize? Kde se inspirovat v zahraničí? A jak reaguje vláda na navrhovaných sedm bodů proti energetické chudobě Národní rady vlády? Sociolog Daniel Prokop v audiozáznamu ještě promluví o integraci ukrajinských dětí do českých škol i začlenění dospělých na českém pracovním trhu.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Lukáš Kovanda: Byla chyba spoléhat se na slunce, vítr a Putina. Co bude stát odstřižení od Ruska?

  07/09/2022 Duration: 24min

  Nový LNG terminál v Nizozemsku nebo plynovod Stork II vedoucí z Polska. I to jsou dílčí kroky pro snížení závislosti na ruských energiích. Jak reálné je úplné odstřižení od Ruska? Jaké varianty řešení drahých energií jsou aktuálně ve hře? Proč cenu ovlivňuje strach a proč vlastně celá situace nemusí být tak zlá? Ekonom Lukáš Kovanda vysvětlí i to, proč Češi chudnou nejvíce od roku 1993 i to, jaký smysl má vznik státního obchodníka s energiemi.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Břetislav Tureček: Místo sportu krvavé drama. Olympiáda v Mnichově změnila svět stejně jako 11. září

  06/09/2022 Duration: 24min

  Měla to být oslava sportu. Místo toho se olympijské hry v Mnichově staly před 50 lety dějištěm tragédie. Útok palestinských extrémistů na izraelské olympioniky stál život 12 lidí. Jaký byl celkový kontext dramatu? Proč se cílem útoku stali právě sportovci? A kde hledat paralely s 11. září? Blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě připomene výročí krvavého masakru v Bejrútu v roce 1982 a vysvětlí, jak daleko je Irák od vypuknutí občanské války.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Petr Just: Sobotní demonstraci organizovala proruská scéna. Dovede nás krize k další revoluci?

  05/09/2022 Duration: 25min

  Vláda Petra Fialy ustála první hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry. A čelila také první velké demonstraci. Jak a čím by měl kabinet uklidnit nespokojené občany? Je sobotní demonstrace předzvěstí opravdu horkého podzimu? Může energetická krize vést k ohrožení politického systému, jak se domnívá ministr spravedlnosti Blažek? A co nebo kdo vyvede Slovensko z politické krize? Nad těmito tématy se v audiozáznamu zamýšlí politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Co obdivuje, když se dívá na mozaiku zblízka? Odpovídá restaurátorka Magdalena Kracik Štorkánová

  04/09/2022 Duration: 27min

  Co ji přivedlo k zájmu o mozaiky? Jak pracuje mozaikář a k čemu potřebuje kladívko ve tvaru luny a zrcadlo? Co obdivuje, když se dívá na mozaiku hodně zblízka? Jak vzpomíná na restaurování mozaiky zobrazující Hejnickou madonu s Ježíškem? Kdo byl první český mozaikář Viktor Foerster? Čemu se věnuje spolek ART A CRAFT Mozaika?Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

page 1 from 3