On Air

Informações:

Synopsis

Reportáe, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Episodes

 • Když se čas ocitne v tísni časové. Komiks Azimut je nádherně nakreslená absurdní hříčka

  26/09/2022 Duration: 04min

  Bizarní slovní hříčky z písničky Můj čas ze seriálu Sanitka by ve světě francouzského komiksu Azimut mohly platit doslova. Série, která česky vyšla letos ve dvou svazcích, se totiž odehrává ve světě, kde se čas řídí hodně podivnými pravidly. Lze si ho třeba půjčovat v časové bance, případně vás o něj může připravit bytost zvaná časorváč. Čas tu ale není jediná podivná věc. Jednou z hlavních starostí, kterou zdejší obyvatelé mají, je, že někam zmizel severní pól.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Tranzice, ženy ve válce i tíseň z účtů za plyn. Cena Jindřicha Chalupeckého reflektuje témata dneška

  21/09/2022 Duration: 11min

  Letošní společnou výstavu laureátu a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého doprovodí i prezentace těch, kteří pozitivně zareagovali na výzvu kurátorského týmu, ale do finálního výběru se nedostali. Do malé dvorany a mezaninu Veletržního paláce v Praze se za vystavujícími byla podívat Tereza Havlínková.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Češi na Slováky občas koukají jako na ušlechtilé divochy, říká sociolog Dominik Želinský

  19/09/2022 Duration: 23min

  Při příležitosti třicátého výročí rozpadu Československa na Wavu přinášíme sérii rozhovorů se zajímavými slovenskými osobnostmi. Tentokrát jsme si na dálku popovídali se sociologem, literárním kritikem a básníkem Dominikem Želinským z Kodaňské univerzity. Dá se na vztah mezi Čechy a Slováky dívat kolonialistickou perspektivou? Jaké mocenské dynamiky mezi sebou tyto dva národy historicky měly? A jak Češi Slováky zobrazují v popkultuře?Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Kapela Tamara vydala dlouhohrající debut, celé nahrávání probíhalo svépomocí

  19/09/2022 Duration: 14min

  Tuzemská pětičlenná kapela Tamara vydala po několika letech koncertování letos 11. srpna debutovou dlouhohrající desku Anderson. Vznikla svépomocí mimo profesionální studio. A kdo jsou vlastně členové Tamary mimo zkušebnu a pódia? „Tamara je architektka. Ta určitě kreslí domy v programech. Štěpán je z nás největší hudebník, má nejvíc hudebních projektů. Kristýna studuje práva. Já studuju architekturu a Naty je divadelnice,“ říká Magdalena Uhlířová z Tamary.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Od naštvaných Sex Pistols po posměváčka Slowthaie. Co si britská pop music myslí o monarchii?

  15/09/2022 Duration: 31min

  Za sedmdesát let na trůně nenechala britská královna Alžběta II. stopu jen v politice. Její otisk najdeme i napříč historií britské pop music. Kdo se královně vysmíval? Kdo ji chtěl popravit? A kdo smířlivě zvěstoval konec monarchie? Do studia Radia Wave o tom přišli pohovořit hudební publicisté Pavel Turek z týdeníku Respekt a Miloš Hroch, který přispívá do britského magazínu The Wire nebo na server Alarm.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Tohle sci-fi není pro konzervy. Současná space opera řeší kolonialismus, gender i mezidruhové vztahy

  14/09/2022 Duration: 33min

  Sci-fi příběhy z daleké budoucnosti, kde lidstvo expandovalo do vesmíru, se dnes mohou zdát jako zastarávající větev žánru. V posledních letech ale vznikly pozoruhodné romány, ve kterých se novátorsky řeší gender, kolonialismus, vztahy mezi inteligentními bytostmi a nakonec i představa, jak by vlastně mohlo takové vesmírné společenství vypadat.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Fosfor brzy nebude. Za mezemi růstu nejen v zemědělství se ohlíží ji.hlavský Inspiration forum LAB

  13/09/2022 Duration: 16min

  Inspirační fórum mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava přichází s prvním ročníkem interdisciplinárního výzkumného programu Inspiration forum LAB, který má podtitul Meze růstu. Tři týmy složené ze zástupců a zástupkyň vědecké a umělecké scény připravovaly celý rok výstupy své práce, které teď mohou najít návštěvníci do 25. září v pražské galerii Display. Více projekt ve vysílání Radia Wave představily organizátorka Iveta Černá a antropoložka Karolína Žižková.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Křehkost i trauma v prádelně pražské nemocnice. Bienále Ve věci umění zve do netradiční expozice

  12/09/2022 Duration: 06min

  Prádelna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí otevřela své prostory současnému umění a nechala ve svých zákoutích umělce a umělkyně zkoumat vztah násilí a života nebo proces hojení. „To téma hodně úzce souvisí s prostorem nemocnice, který je celý postavený na péči,“ vysvětluje za pořádající kolektiv tranzit.cz Max Dvořák.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Na Instagramu smutek, na Twitteru politická satira. Jak sítě reagují na smrt Alžběty II.?

  09/09/2022 Duration: 09min

  Britská královská rodina ve čtvrtek 8. září oznámila úmrtí královny Alžběty II., nejdéle vládnoucí britské panovnice, která v čele země stála 70 let. Jak tohle téma rezonuje v online prostoru? Kdo královnu oplakává a kdo událost bere jako příležitost pro politickou satiru? O tom si ve studiu Radia Wave povídala redaktorka Aneta Martínková s editorem sociálních sítí Radia Wave Martinem Honcem.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Naší vizí je naučit celou Českou republiku se stravovat, říkají zakladatelé Institutu moderní výživy

  09/09/2022 Duration: 21min

  „Byli jsme naštvaní, že každý měsíc přichází nová převratná dieta, která se doporučuje všem plošně, bez rozdílu. Doporučuje se veřejnosti, sportovcům i lidem, kteří usilují o zhubnutí. Vzpomeňte si na éru bezlepkových a nízkosacharidových diet či přerušovaných půstů. Proto jsme se pokusili jednotlivá témata z oblasti výživy zpracovat moderní formou. Vzali jsme všechno dostupné vědecké poznání a snažili se ho srozumitelně podat,” říká Lukáš Roubík z Institutu Moderní Výživy.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Postavu Alexe jsem chtěl oddělit od Adama Mišíka, říká herec a zpěvák o své roli ve filmu Banger

  08/09/2022 Duration: 11min

  V září má v premiéru český film Adama Sedláka z rapového prostředí Banger. V hlavní roli publikum uvidí herce a zpěváka Adama Mišíka, který tak vstupuje do žánrově nového filmového prostředí. „Snažil jsem se to nezahrát, ale prožít s Alexem tak, abych tam byl co nejmíň já, Adam Mišík, kterýho znají lidi z bulváru nebo televizní show,“ popisuje Adam přístup k roli. Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Samy proti světu. Hranice násilí vypráví příběhy žen, kterým ublížili ti nejbližší, říká autorka

  07/09/2022 Duration: 26min

  Na Radiu Wave vychází podcastová série Hranice násilí. Přináší příběhy šesti mladých žen, které zažily sexuální násilí, jehož pachatelem byl jejich partner nebo někdo z okruhu známých. Do studia Radia Wave sérii přišly představit autorka Táňa Zabloudilová a kreativní producentka Veronika Ruppert.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Zpíváme o lásce, svobodě i o tom, co dělat, když je svět nepochopitelný. Kapela homeoffice vydala EP

  06/09/2022 Duration: 13min

  „Předchozí song Habits jsme udělali sami v pokoji a ve zkušebně. Tehdy někdo říkal, že je to trochu lo-fi a není to tak dobře zprodukované. Celé jsem to tenkrát dělal sám u počítače. S novým EP jsme se rozhodli, že chceme nějaký názor od třetí strany, od autority se zkušenostmi. Chtěli jsme profesionála, který by za nás rozhodl věci, které mezi sebou neumíme vyřešit,” říká Alexander Gritsenko z kapely homeoffice.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • S češtinou dělám, co chci. Dokážu v ní vyjádřit emoce líp než v angličtině, říká zpěvačka Pam Rabbit

  05/09/2022 Duration: 26min

  Česko-arménská zpěvačka Pam Rabbit na sebe upozornila zkraje roku svým debutovým EP Mom, I’m Lost. Mluví na něm o generaci Z, třeba o pocitu ztracenosti. Generační výpověď, ve které obratně překračuje hranice mezi češtinou a angličtinou, ale doprovází humor a sarkasmus. O tom svědčí také videoklipy, které si sama režíruje. Čtyři skladby teď tato vycházející hvězda českého moderního popu představila živě v rámci Radio Wave Studio Session.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Distanční výuka zabíjí debatu i kreativitu. Některé přednášky ale do on-line prostoru přenést jdou

  05/09/2022 Duration: 09min

  Problém stále se zvyšujících cen energií trápí i veřejné instituce. Rada vysokých škol varuje, že když nepřijde podpora ze strany státu, univerzity budou v budoucnu nuceny část výuky realizovat distančně. V krizové situaci pandemie se školy naučily výuku přesunout na internet. Co ale distanční výuka přináší studentům nebo i vyučujícím? Jakou část je možné do prostření internetu přenést? A skutečně zase skončí všichni studenti před obrazovkami počítačů?Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Jedno video stojí i 100 hodin práce, říká Jirka, který vysvětluje věci

  05/09/2022 Duration: 29min

  Jirka vysvětluje věci je informativní internetový videopořad Jiřího Burýška. Datový novinář je taky tvůrcem webu Bezfaulu.net, který se věnuje argumentačním faulům. Za svou práci byl dvakrát nominován na Křišťálovou lupu a loni získal spolu s Jankem Rubešem a Honzou Mikulkou Novinářskou cenu nadace OSF za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Kniha Střelba v Kodani se správně ptá: Je víc moje svoboda, nebo tvoje city?

  05/09/2022 Duration: 05min

  Slovenské nakladatelství Absynt, které do Česka přináší světovou reportážní literaturu, už několikrát vsadilo na severské autory a reálie. V jeho portfoliu najdeme třeba knihy Jeden z nás a Laserový muž o různých podobách terorismu a násilí vůči jiným etnickým nebo politickým skupinám lidí.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Káva, alkohol i kynuté pečivo. Fermentace není jen kimči, kvašením se vyrábí také léky a umělá hmota

  02/09/2022 Duration: 15min

  Kvašení je v módě. Než začala být fermentace v Česku hitem, začala o ní zhruba před deseti lety psát Zuzana Ouhrabková. Její blog se postupem času stal stránkou, kterou člověk při hledání informací o fermentaci na internetu nemůže minout. „Kimči je obří trend. V tuhle chvíli ale jede taky kombuča, neboli zkvašený čaj,“ říká Ouhrabková a dodává, že se v současné době experimentuje s ledasčím – ve světě fermentace je stále co objevovat.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Pop zamilovaný sám do sebe. Proč je sebeláska pro současné hudebníky takové téma?

  31/08/2022 Duration: 05min

  Zdá se vám, jako by z hudby vymizel tradiční love song, že namísto zlomeného srdce a romantického bolu z písňových textů slýcháme spíš opěvování sama sebe? Všímáte si správně, sebeláska je důležitým tématem současné pop music.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Utíkají vám prázdniny stále rychleji? Potřebujete nové a zábavné zkušenosti, radí neurovědkyně

  31/08/2022 Duration: 07min

  „Skutečně dochází k tomu, že čím jsme starší, tím nám subjektivně čas plyne rychleji,“ říká Tereza Nekovářová, která se věnuje mimo jiné neurofyziologii paměti nebo kognitivní psychologii. Proč tomu tak je, má na svědomí několik faktorů –⁠ například to, že vzpomínky z mládí máme často na věci, které se nám staly poprvé.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

page 1 from 3