On Air

Informações:

Synopsis

Reportáe, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Episodes

 • Na Instagramu smutek, na Twitteru politická satira. Jak sítě reagují na smrt Alžběty II.?

  09/09/2022 Duration: 09min

  Britská královská rodina ve čtvrtek 8. září oznámila úmrtí královny Alžběty II., nejdéle vládnoucí britské panovnice, která v čele země stála 70 let. Jak tohle téma rezonuje v online prostoru? Kdo královnu oplakává a kdo událost bere jako příležitost pro politickou satiru? O tom si ve studiu Radia Wave povídala redaktorka Aneta Martínková s editorem sociálních sítí Radia Wave Martinem Honcem.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Naší vizí je naučit celou Českou republiku se stravovat, říkají zakladatelé Institutu moderní výživy

  09/09/2022 Duration: 21min

  „Byli jsme naštvaní, že každý měsíc přichází nová převratná dieta, která se doporučuje všem plošně, bez rozdílu. Doporučuje se veřejnosti, sportovcům i lidem, kteří usilují o zhubnutí. Vzpomeňte si na éru bezlepkových a nízkosacharidových diet či přerušovaných půstů. Proto jsme se pokusili jednotlivá témata z oblasti výživy zpracovat moderní formou. Vzali jsme všechno dostupné vědecké poznání a snažili se ho srozumitelně podat,” říká Lukáš Roubík z Institutu Moderní Výživy.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Postavu Alexe jsem chtěl oddělit od Adama Mišíka, říká herec a zpěvák o své roli ve filmu Banger

  08/09/2022 Duration: 11min

  V září má v premiéru český film Adama Sedláka z rapového prostředí Banger. V hlavní roli publikum uvidí herce a zpěváka Adama Mišíka, který tak vstupuje do žánrově nového filmového prostředí. „Snažil jsem se to nezahrát, ale prožít s Alexem tak, abych tam byl co nejmíň já, Adam Mišík, kterýho znají lidi z bulváru nebo televizní show,“ popisuje Adam přístup k roli. Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Samy proti světu. Hranice násilí vypráví příběhy žen, kterým ublížili ti nejbližší, říká autorka

  07/09/2022 Duration: 26min

  Na Radiu Wave vychází podcastová série Hranice násilí. Přináší příběhy šesti mladých žen, které zažily sexuální násilí, jehož pachatelem byl jejich partner nebo někdo z okruhu známých. Do studia Radia Wave sérii přišly představit autorka Táňa Zabloudilová a kreativní producentka Veronika Ruppert.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Zpíváme o lásce, svobodě i o tom, co dělat, když je svět nepochopitelný. Kapela homeoffice vydala EP

  06/09/2022 Duration: 13min

  „Předchozí song Habits jsme udělali sami v pokoji a ve zkušebně. Tehdy někdo říkal, že je to trochu lo-fi a není to tak dobře zprodukované. Celé jsem to tenkrát dělal sám u počítače. S novým EP jsme se rozhodli, že chceme nějaký názor od třetí strany, od autority se zkušenostmi. Chtěli jsme profesionála, který by za nás rozhodl věci, které mezi sebou neumíme vyřešit,” říká Alexander Gritsenko z kapely homeoffice.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • S češtinou dělám, co chci. Dokážu v ní vyjádřit emoce líp než v angličtině, říká zpěvačka Pam Rabbit

  05/09/2022 Duration: 26min

  Česko-arménská zpěvačka Pam Rabbit na sebe upozornila zkraje roku svým debutovým EP Mom, I’m Lost. Mluví na něm o generaci Z, třeba o pocitu ztracenosti. Generační výpověď, ve které obratně překračuje hranice mezi češtinou a angličtinou, ale doprovází humor a sarkasmus. O tom svědčí také videoklipy, které si sama režíruje. Čtyři skladby teď tato vycházející hvězda českého moderního popu představila živě v rámci Radio Wave Studio Session.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Distanční výuka zabíjí debatu i kreativitu. Některé přednášky ale do on-line prostoru přenést jdou

  05/09/2022 Duration: 09min

  Problém stále se zvyšujících cen energií trápí i veřejné instituce. Rada vysokých škol varuje, že když nepřijde podpora ze strany státu, univerzity budou v budoucnu nuceny část výuky realizovat distančně. V krizové situaci pandemie se školy naučily výuku přesunout na internet. Co ale distanční výuka přináší studentům nebo i vyučujícím? Jakou část je možné do prostření internetu přenést? A skutečně zase skončí všichni studenti před obrazovkami počítačů?Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Jedno video stojí i 100 hodin práce, říká Jirka, který vysvětluje věci

  05/09/2022 Duration: 29min

  Jirka vysvětluje věci je informativní internetový videopořad Jiřího Burýška. Datový novinář je taky tvůrcem webu Bezfaulu.net, který se věnuje argumentačním faulům. Za svou práci byl dvakrát nominován na Křišťálovou lupu a loni získal spolu s Jankem Rubešem a Honzou Mikulkou Novinářskou cenu nadace OSF za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Kniha Střelba v Kodani se správně ptá: Je víc moje svoboda, nebo tvoje city?

  05/09/2022 Duration: 05min

  Slovenské nakladatelství Absynt, které do Česka přináší světovou reportážní literaturu, už několikrát vsadilo na severské autory a reálie. V jeho portfoliu najdeme třeba knihy Jeden z nás a Laserový muž o různých podobách terorismu a násilí vůči jiným etnickým nebo politickým skupinám lidí.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Káva, alkohol i kynuté pečivo. Fermentace není jen kimči, kvašením se vyrábí také léky a umělá hmota

  02/09/2022 Duration: 15min

  Kvašení je v módě. Než začala být fermentace v Česku hitem, začala o ní zhruba před deseti lety psát Zuzana Ouhrabková. Její blog se postupem času stal stránkou, kterou člověk při hledání informací o fermentaci na internetu nemůže minout. „Kimči je obří trend. V tuhle chvíli ale jede taky kombuča, neboli zkvašený čaj,“ říká Ouhrabková a dodává, že se v současné době experimentuje s ledasčím – ve světě fermentace je stále co objevovat.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Pop zamilovaný sám do sebe. Proč je sebeláska pro současné hudebníky takové téma?

  31/08/2022 Duration: 05min

  Zdá se vám, jako by z hudby vymizel tradiční love song, že namísto zlomeného srdce a romantického bolu z písňových textů slýcháme spíš opěvování sama sebe? Všímáte si správně, sebeláska je důležitým tématem současné pop music.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Utíkají vám prázdniny stále rychleji? Potřebujete nové a zábavné zkušenosti, radí neurovědkyně

  31/08/2022 Duration: 07min

  „Skutečně dochází k tomu, že čím jsme starší, tím nám subjektivně čas plyne rychleji,“ říká Tereza Nekovářová, která se věnuje mimo jiné neurofyziologii paměti nebo kognitivní psychologii. Proč tomu tak je, má na svědomí několik faktorů –⁠ například to, že vzpomínky z mládí máme často na věci, které se nám staly poprvé.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Bělěhrad je impulzivní a organický, místním se ale mnohdy žije těžko, říká umělkyně Bára Ilič

  30/08/2022 Duration: 08min

  Letní cestovatelská série Lokálové končí spolu s prázdninami, v závěrečném díle posluchače zavede do srbského Bělehradu. Svoje tipy s námi sdílela umělkyně Bára Ilič, která se do města odstěhovala na několikaměsíční pracovní pobyt.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Úzkost nemůžeš kontrolovat, to ji jen posílí. Kapela Page Turners zpívá o duševním zdraví

  29/08/2022 Duration: 16min

  „Chtěli jsme nakombinovat žánry, které k sobě úplně tradičně nepatří. Na začátku roku jsem začal poslouchat víc hip hopu a popu. Zároveň nám bubeník Vašek doporučil kapelu Glass Animals, konkrétně jejich poslední album, na kterém kombinují pop, trap a indie. Byla to pro nás první kapela, která dělá něco podobného. To nás inspirovalo,” vysvětluje aktuální zvuk kapely Page Turners Misha Kiristaev.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Lidé stále věří na čarodějnice. Pověrčivost a sexismus v novém filmu Terezy Nvotové Světlonoc

  26/08/2022 Duration: 19min

  „Nechtěla jsem vytvořit svět, kde jsou muži proti ženám a ženy proti mužům, protože tak to úplně není,“ říká režisérka Tereza Nvotová. Za svůj druhý hraný snímek si z festivalu v Locarnu přivezla cenu za nejlepší film v sekci současná kinematografie. V něm hlavní hrdinka, která se vrací do malé slovenské vesnice najít odpuštění a vnitřní svobodu, nachází i stereotypy a všudypřítomné násilí.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • V Česku i na Slovensku máme hodně lidí, kteří jsou odsouzeni k neúspěchu, říká slovenská novinářka

  24/08/2022 Duration: 35min

  Václav Klaus a Vladimír Mečiar dojednali 26. srpna 1992 ve vile Tugendhat rozdělení země. Na Silvestra zanikl společný stát Čechů a Slováků a do nového roku 1993 obě země vstoupily odděleně. Jak vnímá vztahy obou společností generace, která už na Československo nevzpomíná s nostalgií? A jak dnešní Slovensko ovlivnila podoba politické krajiny právě po rozpadu společného státu? Povídala jsem si o tom se slovenskou novinářkou z deníku SME Zuzanou Kovačič Hanzelovou.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Lingvistky o používání anglicismů. Jde o jazykovou kreativitu nebo mor moderní doby?

  24/08/2022 Duration: 08min

  Anglicismy nás provází na každém kroku. Ať už jde o práci, školu nebo běžné konverzace s přáteli, především mladší generace jimi opravdu nešetří. „Používám je často. Můžou za to lidi, se kterými se bavím, sociální sítě a anglicky mluvící kamarádi,” vysvětluje 24letá Nela. A co vy? Užíváte si nebo vajbíte? Chodíte do officu nebo do kanclu? A jak tento fenomén vnímají lingvisté? Na to jsem se ptala Kamily Smejkalové z Ústavu pro jazyk český a Denisy Šebestové. Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Existuje ještě dělnická třída? Kniha Tichá dřina přináší globální kontext i niterné pocity dělníků

  23/08/2022 Duration: 05min

  Kniha Kateřiny Nedbálkové Tichá dřina je sociologická studie o životě poslední továrny Baťa v Evropě. Nabízí však mnohem víc, než jen provinční příběh. Socioložka v továrně v Dolním Němčí strávila téměř tři roky vždy jeden týden v měsíci. U pásu spolu s těmi, které měla zkoumat.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Bukurešť je chaotické a krásné město, říká romistka Petra Dobruská

  23/08/2022 Duration: 07min

  V dalším díle letní série Lokálové jsme vyrazili do rumunské Bukurešti. O svoje tipy se s námi tentokrát podělila romistka Petra Dobruská.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Nemusíš čekat, až umřeš, aby se tvoje obrazy prodaly, říká začínající umělkyně Anna Ruth

  19/08/2022 Duration: 08min

  Letošní absolventka pražské Akademie výtvarných umění, malířka a hudebnice Anna Ruth se rozhodla živit výhradně svou tvorbou. „Je to velká nejistota, jsou třeba čtyři měsíce, kdy neprodáš nic, tuhle nejistotu by hodně lidí neuneslo,“ popisuje start své kariéry. Sama zatím není zastoupená žádnou galerií a až nedávno se rozhodla se využívat k sebepropagaci sociální sítě.Všechny díly podcastu On Air můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

page 1 from 3